Ventilatsioonisüsteemid

Erinevad ventilatsiooni liigid:

Loomulik ventilatsioon.
Loomulik ventilatsioon on ruumide ventileerimine selleks ehitatud avade ja kanalite abil. Nõukogudeaegsetes majades toimib loomulik ventilatsioon ka läbi ehituskonstruktsioonide ebatiheduste. Loomulikul ventilatsiooni korral on õhu kogused ja liikumine kontrollimatud.


Sundventilatsioon.
Kui hoone õhutus on organiseeritud suunalt ja koguseliselt, on tegemist sundventilatsiooniga. Mehaaniline ventilatsioon ehk sundventilatsioon on ruumide ventileerimine ventilaatorite abil. Sundventilatsioon toimib enamasti palju efektiivsemalt kui loomulik ventilatsioon.
Sundventilatsioon jaguneb kaheks: väljatõmbesüsteem ja soojusvahetiga ventilatsioonisüsteem

Väljatõmbeventilatsioon.
Väljatõmbesüsteem, kus õhuvoolu saab vastavalt vajadusele elektrilise ventilaatoriga juhtida nii, et see oleks talvel ja suvel piisav. Õhukanalid vannitoast, WC-st, riietusruumist ja muudest ruumidest liituvad üheks kanaliks, millessee on paigaldatud väljatõmbeventilaator. Ventilaator imeb kasutatud, saastunud ning niiske õhu ettenähtud plafoonidest ja ventilatsioonitorustiku kaudu välja. Alarõhu toimel pääseb välisseintesse monteeritud värskeõhuklappide kaudu asemele uus õhk.

Soojusvahetiga ventilatsioonisüsteem.
Parim võimalus energiakulude säästmiseks piisava õhuvahetuse juures on kasutada ruumide ventileerimiseks kompaktseid soojusvahetiga ventilatsiooniseadmeid. Enamlevinud on kahte tüüpi soojusvahetid: plaat ehk ristuvate õhuvooludega soojusvaheti ja rootor ehk pöörlev soojusvaheti.