Õhksoojuspumba seadustamine ja paigaldamine korterisse

Õhksoojuspump on kujunenud üheks populaarsemaks kütteliigiks Eestis. Üha enam inimesi leiab, et kui paigaldada õhksoojuspump korterisse, siis seeläbi paraneb nende kodu energiatarbimise efektiivsus.

Õhksoojuspump sobib eriti hästi neile, kellel ei ole võimalust kasutada muud tüüpi kütmist, näiteks gaasikütet või puidukütet. Samuti on see hea valik neile, kes tahavad vähendada oma mõju keskkonnale ja säästa raha energiatarbimiselt.

Õhksoojuspumbal on mitmeid eeliseid teiste kütteliikide ees:

  1. Madalamad küttekulud
  2. Kasutusmugavus
  3. Lisaks küttele saab ka jahutada

Oluline on mõista, soojuspump on kütteseade ja selle paigaldamisel on tegu ehitise tehnosüsteemide muutmisega. Seega tuleb tuleb ehitusseadustiku järgi ette võtta õhksoojuspumba seadustamine.

Miks on vajalik õhksoojuspumba seadustamine?

Kuna kütteseadme paigaldamine (tehnosüsteemi muutmine) kuulub elamu ümberehituse alla, siis on ehitusseadustiku järgi vaja selleks esitada kohalikule omavalitusele ehitusteatis ja -projekt.

Vajalikud dokumendid võib koostada omanik ise. Vastava teenuse võib tellida ka soojuspumpa paigaldava ettevõtte käest. Oluline on, et dokumendid oleks korrektselt vormistatud ja vastaksid ettenähtud nõuetele.

Õhksoojuspumba paigaldus kortermajale nõuab kaasomanike nõusolekut või korteriühistu juhatuse nõusolekut. Asudes miljööväärtuslikus piirkonnas, tuleb arvestada ka kehtivate eritingimustega, millega saab tutvuda kohaliku omavalituse lehel.

Mis saab kui õhksoojuspump on seadustamata?

Kuna õhksoojuspump on Eesti kodudes muutunud väga populaarseks, siis on ka nendega kaasnev kontroll muutunud järjest sagedasemaks.

Kooskõlastamata soojuspumba eest tehakse üldjuhul ettekirjutis ja palutakse see seadusega vastavusse viia. Korduval rikkumisel võib oodata ka trahv.

Enim tekitab seadustamata õhksoojuspump probleeme kui soovitakse kinnisvara osta või müüa ning tehingusse on kaasatud pank.

Pank kontrollib kõik detailid üle ja kui tuvastab, et õhksoojuspump ei ole antud objekti puhul kantud ehitusregistrisse, siis nõutakse andmete vastavusse viimist.

Selliste olukordade vältimiseks on mõistlik õhksoojuspumba paigaldus luba hankida enne paigaldamist. Selleks tasub varuda natukene aega ja teha põhjalik eeltöö. Nii väldid lisakulusid ja ebameeldivaid üllatusi.

Kui vajad ehitusteatise ja -projektiga abi, siis saame Sind aidata!

Kliimakaubamaja aitab koostada ehitusteatise taotlemiseks vastavat dokumentatsiooni. Teenuse hind on 350€ + KM

Soovi korral aitab Sind meie müügijuht Timo:

Tel: +372 59 130 130

E-mail: timo@kliimakaubamaja.ee

Mida peab sisaldama õhksoojuspumba projekt?

Õhksoojuspumba paigalduse projekt on oluline osa enne paigaldamist. See sisaldab teavet seadme asukohast, vajalikest joonistest ja muudest olulistest tehnilistest detailidest.

Ehitusprojekti sisu peaks sisaldama järgnevat:

  1. Tiitelleht
  2. Sisukord
  3. Seletuskiri
  4. Asendiplaan
  5. Vajalikud joonised
  6. Kõigi kinnistu kaasomanike nõusolekud või korteriühistu juhatuse liikme nõusolek
  7. Muud vajalikus volitused, kooskõlastused, heakskiidud
  8. Soovi korral fotod olukorrast

Kogu nõuetekohaselt koostatud dokumentatsioon tuleb esitada allkirjastatult riikliku Ehitusregistrisse. Projekti koostamine tagab selle, et paigaldus läheb sujuvalt ja et kõik vajalikud nõuded on täidetud.

Oleme kirja pannud ka detailsemad juhised soojuspumba paigalduse kooskõlastamise kohta koos vajalike linkidega.

Kuidas valida õhksoojuspump korterisse?

Õhksoojuspump on suurepärane valik korteri kütmiseks ja jahutamiseks. Toome välja mõned punktid, mida kaaluda õhksoojuspumba paigaldamisel korterisse:

  • Seadme suurus ja võimsus – oluline on valida oma korterisse sobiva suuruse ja võimsusega õhksoojuspump.
    PS! Meie kogenud professionaalid aitavad valida sobivaima soojuspumba, lähtudes teie elamispinna suurusest ning kütte- ja jahutusvajadusest.
  • Seadme siseosa asukoht – määrab ära kui efektiivselt õhksoojuspump suudab korterit kütta ja jahutada.
  • Seadme välisosa asukoht – sellest oleneb kostuv müratase ja vibratsioon ning ka hoolduste teostamise lihtsus.
  • Paigaldus – õhksoojuspumba paigaldus on litsentseeritud tegevus. Vali endale professionaalne paigaldaja. Nii saad kindel olla, et masin saab õigesti paika ja garantii jääb kehtima.
  • Energiatõhusus – valige kõrge energiatõhususega seade, mis sobib Eesti kliimasse. See tagab teile mõnusa toasooja ka külmemate ilmade puhul ning hoiab küttekulud kontrolli all.
  • Müratase – mõned soojuspumbad võivad teha täispööretel üsna palju müra. See on oluline punkt, mida valikul kaaluda. Eriti kui seade paigaldatakse magamistuppa.
  • Hooldus – regulaarne õhksoojuspumba hooldus on oluline, et soojuspump töötaks efektiivselt ja kestaks kaua. Järgige paigaldaja soovitusi ja kaaluge pikema hoolduslepingu ostmist.
  • Paigaldusele kuluv aeg – iga objekti puhul erinev. Standardpaigaldusele kulub päev või isegi vähem.
  • Tellija poolsed eeltööd – et paigaldus sujuks muretult ja ilma lisakuludeta.

Kui soovid veel detailsemat infot, siis oleme lahti seletanud 6 punkti, mida õhksoojuspumba paigaldusel silmas pidada. Viska pilk peale!

Kui kaalud paigaldada õhksoojuspumba korterisse ja/või vajad abi seadustamisega, siis meie kogenud professionaalid aitavad teid igal sammul. Vastame meeleldi ka kõikidele tekkinud küsimustele. Võta julgelt ühendust!

Kui vajad abi parima seadme valimisel, siis pöördu julgelt meie spetsialistide poole!

Pakume TASUTA konsultatsiooni

Madis (Põhja-Eesti): madis@kliimakaubamaja.ee , tel. 58 607 607.

Robert (Lõuna-Eesti): robert@kliimakaubamaja.ee , tel.  59 229 299.

TASUTA PAKKUMINE